• PO-ČT 8:00-17:00 PA 8:00-12:00
 • +420 608 966 791
 • info@dobrarehabilitace.cz
 • ČESKÉ VRBNÉ 2403, 37011 České Budějovice

PATNÍ OSTRUHA

Patní ostruha

Pokud máte plíživé nebo akutní bolesti paty po ránu, nebo po sezení a rozejití se, tak jste pravděpodobně pacient podezřelý z PATNÍ OSTRUHY. Můžete mít zkostnatělý výrůstek nebo jen přetíženou chodidlovou šlachu – fascii. Je velmi mnoho dalších variant, zdroje bolesti paty, které je vhodné vyšetřit. Využijete moji zkušenost v této problematice, která je už od roku 2007. Ošetření patní ostruhy pomocí fokusované rázové vlny je dle mojí mnohaleté zkušenosti to nejlepší, co lze pro patní ostruhy udělat. Pokud si nevíte rady, uděláme vyšetření ultrazvukem, abychom prokázali ostruhu, přetíženou šlachu nebo další problémy. Do ošetření paty se řadí následující problémy:

 • patní ostruha chodidlová
 • patní ostruha zadní
 • chodidlový zánět šlachy, plantární fascie
 • Haglundova pata
 • degenerativní změny tkání
 • zánět váčku – burzitida
 • přenesená bolest z kotníku
 • přetížení chodila od páteře
 • plochonoží
 • nevhodná obuv
 • ostatní

Jedna z našich hlavních specializací je právě terapie PATNÍ OSTRUHY a těchto obtíží. V tomto ohledu poskytujeme v celém jihočeském kraji jedinečnou rehabilitační službu. Po mnohaleté zkušenosti s terapií fokusovanou rázovou vlnou a jejich kombinací si troufnu říci, že jen málo lidí v naší republice Vám poskytne takovou zkušenost při ošetření a celkově při terapii. Bohužel většina pacientů, kteří se k nám na terapii objednají mají bolesti již dlouho. Už mají za sebou standardní terapii na pojišťovnu (ultrazvuk – magnet – obstřik) a mnohdy i ozařování. O možnosti fokusované rázové vlny jim třeba nikdo neřekl a nebo váhali s objednáním. A to je škoda. V poslední době přibývá pacientů, kteří už byli léčení rázovou vlnou, ale špatně a neefektivně.

POSTUP A PRŮBĚH TERAPIE
Bezpečné je na začátku vyšetření a zobrazení měkkých tkání a kosti na patě pomocí SONOGRAFU. To pěkně ukáže obrys kosti a navíc proti RTG i stav a poruchy měkkých tkání. Často je tam zánět, porucha tloušťky patního polštářku, otok, natržení, zjizvení, váček nebo různé kombinace poruch. Podle nálezu a charakteru obtíží se naplánuje terapie, včetně potřebného doplňkového ošetření nebo nezbytných zdravotních pomůcek. Postavení těla, klenby nožní a dalších parametrů Vašeho těla (sport, práce, pohybové stereotypy) také určuje, jaká by celkově terapie měla být. Fokusovaná rázová vlna je většinou základ terapie a ostatní procedury, cvičení a vložka je potřeba individuálně nastavit. Pak už je nutné jen z Vaší strany dobře dodržet plán terapie a mít trpělivost při hojení.

Akutní bolesti paty se snažíme objednat co nejdříve tak, abychom stihli ošetřit patu již v prvním měsíci bolesti. Zde v 50% stačí jedno ošetření. U chronické bolesti se musí začít 3-mi ošetřeními a krok na terapii je 2 týdny. Za další 2-3 měsíce je vhodná kontrola a pokud je potřeba doléčit, tak už se udělá jen jedno ošetření. Domluvíme se také, jestli je vhodná dále prevence nebo jsme u konce. Hojení u chronické bolesti je zhruba 6-10týdnů po posledním třetím ošetřením. V tomto čase lze také čekat efekt léčby. 

Většinu pacientů máme již po předchozí léčbě. Není výjimkou, že má pacient za sebou skoro vše, co mohl absolvovat. Obstřik, ultrazvuk, magnet, cvičení, ozařování a pak až se dostaví na naše pracoviště. I přes to všechno se mi daří držet úspěšnost terapie 85%. Pro některé je to málo, ale víc se nedaří dosáhnout. Nešťastní bývají pacienti, kteří mají za sebou i předchozí ošetření rázovou vlnou bez efektu. Diví se, že by jej měli absolvovat znovu, ale když vše probereme, tak byla terapie špatně vedena. A jsem zase u mé zkušenosti a mnohaleté praxe s fokusovanou rázovou vlnou a léčbou patní ostruhy. Až když to nejde jak má, tak se projeví zkušenost a přehled.